8 Eylül 2015 Salı

Vatan sagolmasın evlatlarımız sagolsun..ARTIK YETER!..
90'lı yıllardı  abim askere gittiğinde Mardin -Cizre'deydi sosyal medya Tv kanalları yoktu eli kolu bağlı ağzı yüreğinde yaşamak haber alamamak ,gidememek ,sesini duyamamak ,
çaresizlikler içinde beklemek..Mahallemizde İsmet teyze vardı daha dün gibi aklımda 1 ay vardı oğlunun terhisine ve şehit haberi çoktan ulaşmıştı tüm mahalle seferber olmuştuk ki o dönemler birlik ve beraberlik vardı askere yollayınca da karşılayınca da tüm mahalle elinden geleni yapardı.Sen Kürt ,sen alevi vb diye dışlanmaz el ele ,kol kola olurdu her şey.Ne ara hangi ara bu kadar kin ve nefretle dolduk vicdanımızın sesini dinlemez olduk biz? Ufacık daha günah defteri bile işlenmemiş bir sabi bir melek ölüyor ve nefret söylemleri  her yerde..Evladını kaybeden bir Türk anası ile dili ve dini farklı olan ananın göz yaşları ve acıları farklı mıdır? birinden mavi göz yaşımı akar? ya da diğerinin ciğeri daha mı az yanar? nefret söylemlerini sarf edenler sizin ananız bacınız yok mu? insanlık mertebesinden nasibinizi almamışsınız orası belli vicdan mı o zaten sizin gibiler de bulunmaz.

İsmet teyzenin tek oğluydu Savaş abi oğlunun haberini aldığı günden itibaren hiç iyi olmadı aklını yitirdi.Eşini bile uzun zaman sonra tanıdı..

Oğlum her sabah babasını sorduğunda annecim baba işe gitti sana süt alacak,
 mama alacak oyuncak alacak diyorum.daha 2.5 yaşında pazar günü baba süt ama ,mama ama işe ditme dedi.
Babasını kaybeden meleklere nasıl anlatacaklar  senin baban öldü bir daha asla gelmeyecek çocuklar ne bilir ki ölümü? daha kaç minik gitme baba diye ağlayacak ,bir daha babasına sarılamayacağını öpüp oynayamayacağını bilmeden bir ömür boyunca babası olan arkadaşlarını kıskanacağını daha küçücük yaşlarında tarifi mümkün olmayan yaralar açıldığının farkına varmadan bilmeden.
ARTIK YETER!..Vatan sagolmasın evlatlarımız sagolsun..


4 yorum:

 1. Artık sabahlar olsun istemiyorum . Bugün kaç şehit var , hangi evlere ateş düştü diye uyanma korkusu , aklımda deli sorular yürek dayanmıyor artık

  YanıtlaSil
 2. İnanın gözlerim dolarak okudum yazınız.. yalnız duygularımı kaleme dökmekte de çok beceriksizim. Tanımadığımız hiç görmediğimiz ama aynı topraklarda aynı dinden aynı ırktan yaşıdığımızı bildiğim gencecik şehit olan evlatların acısına bir anne olarak ben de dayanamıyorum değil ki o ana nasıl dayanır üstelik belki de bir karış toprak sahibi bile değilken.Yalnız değiliz buna inanıyorum .Bir gün bedeli çok ağırda olsa bu düzen değişecek bu devran değişecek yeterki günü kurtarmak için kendimizi bu kadar ucuza satmayalım..şuna inanıyorum akıttıkları kanda bir gün kendileri boğulacak sevgiyle selametle kalın....

  YanıtlaSil
 3. İnşallah biter bu acılar. Analar, evlatlar ağlamasın. Kötü hesaplar yapan insanları heder eder Rabbim inşallah. Bizler karınca misali hem küçük hem de ezilen. Ama Allah elbet iyileri mükafatlandıracaktır.

  YanıtlaSil
 4. Çok üzüldük çok ağladık inşallah bütün bu kötü günler biter! Terör biter. Gencecik taptaze çocuklar bir "hiç" uğruna şehit ediliyor. Bize söylemesi zor geliyor Allah ailelerine sabır versin..

  YanıtlaSil

yorumlar: yalnız olmadığını bilmektir..değerlidir önemlidir.beni yalnız bırakmazsınız değil mi?

Haberler Haberler
Bumerang - Yazarkafe