6 Haziran 2009 Cumartesi

TUZ VE SU


herkese hayırlı cumalar.ben kitap okumayı çok seviyorum zor dönemlerimde etrafımda beni anlayacak derdimi anlatacagım birini bulamadıgım zaman kitaplarıma sarılırdım birde rabbime sıgınırdım.ilk olarak tavuk suyuna çorba kitabı her yaştan kesime hitap eden yayınları var anneler için ,çocuklar gençler vs ve gerçek yaşanmış olaylarla dolu hikayeler vardı.bu hikayeleri okudukça ben olsaydım böyle düşünemezdim bu olayı böyle atlatamazdım ya da öyle acı dolu yaşamlar vardı ki bunlardan hep ders çıkarmayı bildim kendime..şükretmeyide çünkü şunu çok iyi anladımki düşenin dostu olmazmış ve insanın en iyi en kötü arkadaşıda kendisiymiş..
 hakan büyükdere hayatınızı degiştirecek öykülerde benim gönül listeme yerleşenlerden ..
şu anda bir kitap var elimde çok güzel hisseler var paylaşmak istiyorum..

hintli bir yaşlı usta ,çırağının sürekli herşeyden şikayet etmesinden bıkmıştı.bir gün çırağını tuz almaya gönderdi.yanındaki her şeyden mutsuz olan çırak döndüğünde usta ona  ,bir avuç tuzu ,bir bardak suya atıp içmesini istedi.
çırak yaşlı adamın söylediğini yaptı ama içer içmez agzındakileri tükürmeye başladı.
''tadı nasıl?'' diye soran yaşlı adama öfkeyle ''acı ''diye cevap verdi.

usta gülümseyerek çırağını kolundan tutup ve dışarı çıkardı.sessizce az ilerdeki gölün kıyısına götürdü bu kez bir avuç tuzu göle atıp ,içmesini söyledi.söyleneni yapan çırak  ,agzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken ,yaşlı adam aynı soruyu sordu:''tadı nasıl?''
''ferahlatıcı'' ,diye cevap verdi genç çırak. tuzun tadını aldın mı? diye sordu yaşlı adam.
''hayır ''diye cevapladı çırak .
bunun üzerin yaşlı adam çırağın yanına oturdu ve şöyle dedi:

''yaşamdaki ıstıraplar tuz gibidir ,,ne azdır ,ne de çok.ıstırabın miktarı hep aynıdır.ancak bu ıstırabın acılıgı ,neyin içine konulduğuna bağlıdır.ıstırabın olduğunda yapman gereken tek şey ıstırab veren şeyle ilgili hislerini genişletmektir.onun için sende bardak olmayı bırak ,göl olmaya çalış.''

8 yorum:

 1. Merhabalar,
  ''ıstırab veren şeyle ilgili hislerini genişletmektir.onun için sende bardak olmayı bırak ,göl olmaya çalış.''
  Hepimiz zaman zaman acılarla karşılaşıyoruz.Bu acılara karşı yapacağımız en iyi şey metaneti korumak ve hikayede anlatılan gibi bakış açımızı değiştirmek,dar bir çerçevede sıkışıp kalmamaktır.Yoksa acılar bizi esir alıp hayatımızı zindan edebiliyor. Bu anlamlı güzel paylaşımın için teşekkürler.
  Sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 2. Ders verici bir hikaye..
  Çok beğendim.Bende gerçek hikayeler okumayı çok seviyorum.Paylaşımın için teşekkürler.
  Hayırlı bir hafta sonu seninle olsun.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Hayatı bardak gibi küçük değil, göl hatta deniz ya da okyanus gibi büyük düşünücez. Bugün bizi üzen bir olaya, yarın bambaşka bakabilir hatta bu olaya gülebiliriz. Aldım ben anafikri teşekkürler:))

  YanıtlaSil
 4. Ne kadar güzel bir hikaye.Ustanın verdiği dersi tam olarak idrak edebilsek keşke...

  YanıtlaSil
 5. çok iyi bir ders..hayatta enküçük sıkıntılarda bile isyan edebiliyoruz.okuyup düşününce..göll olmak gerek diyorumm..

  YanıtlaSil
 6. Çok güzeldi... Kitap konusunda sizinle hem fikirim,okumak kadar güzel birşey var mı?:)

  YanıtlaSil
 7. ıstırap ve acılar içinde buluyoruz kendimizi zaman zaman.ama bakış açımıza onu nasıl görmek istedigimize baglı.küçük şeyleri büyütüp büyük acılar ve sorunlar haline getirebiliyoruz. ama hayat küçük olmayacak kadar kısa

  YanıtlaSil
 8. merhaba canım :) bucalı olduğunu söylemişsin bloguma bıraktığın yorumda çok mutlu oldum hem izmirli hemde bucalı hemşerimsin yani:)Bucada Mevlana heykeli var Evka 1 tarafı ordayım ben hemen heykelin yakınındayım:)evlendikten sonra geldim buraya zaten bucayı çok severdim nasipim burasıymış şimdi çok mutluyum sevdiğim bi yerde yaşıyorum ..sen nersindensin?

  YanıtlaSil

yorumlar: yalnız olmadığını bilmektir..değerlidir önemlidir.beni yalnız bırakmazsınız değil mi?

Haberler Haberler
Bumerang - Yazarkafe